Recenzja „Bootstrap. Tworzenie interfejsów stron WWW. Technologia na start!”

Bootstrap jest nowoczesnym frameworkiem CSS, którego zadaniem jest dostarczenie developerowi gotowych rozwiązań, ułatwiających i przyspieszających pracę nad stroną internetową. W praktyce jest to zestaw klas HTML i bibliotek JS, których zastosowanie może znacznie skrócić czas przygotowania strony. Każdy web developer powinien znać Bootstrap’a, a jeśli nie zna, to powinien jak najszybciej się z nim zaznajomić. I właśnie do takich ludzi, którzy jeszcze nie mieli przyjemności pracować z bootstrapem, Syed Fazle Rahman kieruje swoją książkę.


Bootstrap. Tworzenie interfejsów stron WWW. Technologia na start!

 

„Bootstrap. Tworzenie interfejsów stron WWW. Technologia na start!” zawiera kompletny opis funkcji, których dostarcza Bootstrap, wraz z konkretnymi przykładami. Syed Fazle Rahman bardzo cierpliwie i dokładnie opisuje poszczególne elementy systemu, wyjaśniając, „co z czym się je”. Zaprezentowane przykłady bardzo dobrze prezentują opisywane mechanizmy, a do tego jest ich na tyle dużo, że nie ma czasu na znudzenie (do zrozumienia przykładów, wystarczy bardzo podstawowa wiedza z technologii HTML & JavaScript). Dzięki takiemu podejściu, osoba widząca to wszystko po raz pierwszy, nie dość, że w sposób praktyczny będzie umiała zastosować Bootstrap’a w swoich projektach, ale dodatkowo zrozumie (a przynajmniej powinna zrozumieć:)) ideę Bootstrapa i jego mechanizmów. W samej książce da się odczuć „lekkie pióro” autora i to jest właśnie największa zaleta recenzowanej pozycji. Dokumentacja dostępna na stronie Bootstrap’a w zasadzie dość dokładnie opisuje funkcje systemu, ale jej forma nie jest już tak łatwo przyswajalna dla laika, jak w przypadku książki Rahmana. Książka została przetłumaczona na język polski, czego nie można powiedzieć o oficjalnej dokumentacji, a więc mamy dodatkowy plus dla osób szukających materiałów w naszym ojczystym języku,

 

Czy recenzowana pozycja zawiera jakieś wady? Niestety, książka raczej nie przyda się zaawansowanym web developerom, którzy już zdążyli się zapoznać z opisywanym frameworkiem. Sam Bootstrap nie jest skomplikowany i łatwo się go „nauczyć”, później wystarczy korzystać z dokumentacji i zakup dzieła pana Rahmana traci sens.

 

Podsumowując, „Bootstrap. Tworzenie interfejsów stron WWW. Technologia na start!” jest świetną pozycją do nauki Bootstrap’a, polecam wszystkim początkującym web developerom. Bardziej zaawansowani programiści mogą sobie tę pozycję odpuścić. Fragment można pobrać tutaj. Książka dostępna w wydawnictwie Helion, można ją kupić pod adresem: http://helion.pl/ksiazki/bootstrap-tworzenie-interfejsow-stron-www-technologia-na-start-syed-fazle-rahman,bootst.htm. Link do oficjalnej strony Bootstrap’a: http://getbootstrap.com/.

 

 

 

Share Button

2 Comments

  1. Jack

    Polecam książkę, w ciągu 48h nauczyłem się bootstrapa:)

    Reply
  2. Grzegorz30

    A wg mnie to zwykłe naciąganie ludzi na kasę, to samo mamy na stronie bootstrapa…

    Reply

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *