Recenzja „CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III”

Za czasów, gdy królem przeglądarek był Internet Explorer, strony wyglądały zupełnie inaczej niż dziś. Wtedy najważniejsze było przekazanie treści, a ówczesne standardy nie pozwalały na szczególne upiększenie formy, w jakiej zostanie ona przestawiona. Na szczęście powstał CSS, który diametralnie zmienił strony www, a obecnie pracujemy na trzeciej wersji kaskadowych arkuszy stylów. Jedną z ciekawszych i najlepszych pozycji, do nauki CSS’a jest książka „CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III”, której autorem jest David Sawyer McFarland.

 

CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III David Sawyer McFarland – „CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III”

„CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III” składa się z pięciu części. W pierwszych dwóch autor zapoznaje czytelników z podstawami CSS’a, oraz prezentuje jak je stosować. Znajdziemy tutaj szczegółowe omówienie m.in. selektorów, kaskadowości, formatowania tekstu, tabel, formularzy i wiele innych rzeczy, które web-developer musi znać i rozumieć. Następnie, przy pomocy zdobytej wcześniej wiedzy, uczymy się, jak zaprojektować i stworzyć różne układy stron internetowych. Na przykład, omówiona jest technika RWD (Responsive Web Design), która obecnie jest standardem projektowania nowoczesnych witryn. Dzięki temu czytelnik pozna nie tylko zasady CSS’a, ale także panujące trendy tworzenia stron internetowych – spory plus książki. Na koniec autor zaserwował nam kilka bardziej zaawansowanych przykładów CSS’a (np. tworzenie stylów do wydruku), ale to nie wszystko. Otóż w dodatkach lektury, znajduje się leksykon właściwości CSS – świetny rozdział, który niewątpliwie niejednokrotnie nam się przyda przy nauce kaskadowych arkuszy stylów. Bardzo trafne zakończenie, wskazany fragment może być wykorzystywany jako podręczna dokumentacja, nawet przez bardziej zaawansowanych front-end’owców.

Prawie każdy rozdział książki „CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III” składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Najpierw autor uczy nas wybranego tematu, a następnie przechodzimy do kursu, gdzie jesteśmy prowadzeni „krok po kroku” po przykładach zastosowania omawianych zagadnień. Kurs jest bardzo szczegółowy, czytelnik ma konkretnie wskazane, co należy zrobić, więc nie ma szans, aby się zgubił w którymś momencie. Wydaje mi się, że po sumiennym wykonaniu opisanych zadań, bez problemu będziemy w stanie zrozumieć mechanikę działania kaskadowych arkuszy stylów.

Podsumowując, dla początkujących web-developerów polecam książkę „CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III”. CSS jest dość złożonym i skomplikowanym systemem, jednak dzięki lekturze omawianej pozycji, nauczymy się kaskadowych arkuszy stylów i będziemy w stanie tworzyć nowoczesne strony internetowe według najnowszych standardów.

Share Button

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *