Recenzja „PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie. Wydanie IV”

„Jaki jest najkrótszy żart informatyczny? Programista PHP.” Taki dowcip o programistach PHP od lat krąży po czeluściach internetu. Być może wymyślili go programiści innych języków, którzy zazdroszczą php’owcom rynku pracy?:) Ilość projektów oraz etatów nie maleje, wręcz przeciwnie, zapotrzebowanie na koderów PHP’a wciąż rośnie. Dlatego jeśli chcesz poznać, w jaki sposób buduje się strony internetowe przy użyciu tej technologii, to nie czekaj, tylko kup książkę „PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie. Wydanie IV.” i zacznij zgłębiać techniki PHP’a.

 

PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie.

Robert Nixon – „PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie. Wydanie IV.”

Książka „PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie.” adresowana jest do osób, które nie znają jeszcze tajników budowania stron w oparciu o PHP, MySQL i JavaScript. Osoby doświadczone, które są obeznane z wyżej wymienionymi technologiami, mogą sobie odpuścić tę pozycję, ponieważ nic nowego się nie nauczą, a ten czas mogą spożytkować w lepszy sposób. Za to dla osób początkujących autor, pan Robert Nixon, przygotował prawdziwą ucztę. Na ok. 700 stronach znajduje się wszystko to, co się przyda przy tworzeniu dynamicznych stron internetowych. Ale zacznijmy od początku…

Tuż po wstępie, Robert Nixon pomaga nam w konfiguracji środowiska. Autor opisał instalację pakietu XAMPP, dzięki czemu początkujący użytkownik nie powinien mieć żadnego problemu z instalacją, dodatkowo otrzymując w pełni skonfigurowaną platformę do pracy. Skoro mamy już działający serwer, przystępujemy do nauki PHP’a. Poszczególne elementy tego języka zostały opisane dość prosto i czytelnie, nawet totalny laik powinien przyswoić nową wiedzę – o ile oczywiście ma na to chęć. Po opisaniu podstaw języka PHP, autor zaczyna wdrażać czytelnika w bazę MySQL. Oprócz przykładów zapytań SQL, autor wyjaśnia nam niuanse projektowania bazy danych, a także opisuje podstawowe operacje administracji MySQL’em. Wszystko to podane w bardzo przyswajalnej formie. Nim się obejrzymy, będziemy znali SQL’a i z poziomu skryptu PHP, podłączymy się pod bazę.

Gdy już się zapoznamy z technologiami back-end’u, przystępujemy do działań od strony front-end’u. Autor uczy czytelników podstaw języka JavaScript, oraz CSS’a (w tym CSS3), a gdy opanujemy już ich podstawy, mamy możliwość poczytać o technologii AJAX, oraz o bibliotece jQuery. Wszystko to przeplecione rozdziałami dotyczącymi HTML’a w wersji 5, przez co mamy szansę skorzystać z nowych funkcji, które nam udostępnia najnowsza specyfikacja HTML’a. Czy to nie za dużo różnych tematów jak na jedną książkę? Absolutnie nie, wszystkie poruszane zagadnienia są ważne, aby móc zbudować dynamiczną i funkcjonalną stronę WWW. Wisienką na torcie są dodatki, gdzie np. możemy znaleźć podręczny opis funkcji MySQL, czy listę selektorów jQuery.

Ogromną zaletą książki „PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie.” są opisywane informacje. Autor skupia się na naprawdę pożytecznych zagadnieniach, nie ma lania wody, zbędnych tematów (chociaż wg mnie rozdziału o canvas’ie mogłoby nie być, ale to wyjątek), które pełniłyby rolę „zapchajdziury”. Wszystkie informacje o których czytamy, są użyteczne i przydatne w praktyce. Za przykład może posłużyć fragment dotyczący wyrażeń regularnych. Robert Nixon mógł o nich nie wspominać, ale ponieważ w praktyce używane są dość często, dlatego autor znalazł miejsce na ich opis. Dzięki czemu czytelnik nie jest skazany na poszukiwanie informacji na własną rękę, tylko ma komplet wiedzy umożliwiający kompleksową budowę stron internetowych w PHP’ie.

Podsumowując „PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie.” Roberta Nixona jest świetną. wręcz obowiązkową, pozycją dla początkujących, dzięki której część z czytelników ma szansę zostać programistami PHP. Niech was nie odstraszy dość wysoka cena. Autor kompleksowo tłumaczy zagadnienia związane z budową dynamicznych stron internetowych, a robi to naprawdę w prosty i czytelny sposób, nikt nie powinien się zgubić w trakcie lektury. Ukształtowani programiści PHP powinni poszukać innej książki, skierowanej dla bardziej zaawansowanych koderów.
Darmowy fragment recenzowanej książki można pobrać tutaj.

Share Button

1 Comment

  1. ceylon

    Książka fajna, ale ja teraz jak bym coś szukał to o PHP 7, jak się uczyć to już nowości. Nie koniecznie z heliony, są inne wydawnictwa z książkami po Polsku, jak te co wydały książkę Bartecko o Javie.

    Reply

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *