Recenzja „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty”

Jednym z bestsellerów wydawnictwa Helion jest książka „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty”, której autorem jest Robert Martin. Jej wysoka pozycja na liście sprzedaży nie powinna nikogo dziwić, bo nie ważne, czy programujemy w Javie, C++, czy w innym języku, ważne żeby nasz kod nie tylko działał poprawnie, ale także był napisany w sposób profesjonalny, spełniający standardy i dobre praktyki. Każdy z nas powinien dążyć do takiego kodu, stale podwyższać jego jakość, w czym niewątpliwie pomoże nam książka „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty”.


Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty Robert C. Martin – „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty

 

Książka „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” podzielona została na trzy części. W pierwszej z nich autor opisał zasady i praktyki tworzenia dobrego i czystego kodu. Tematyka poruszanych problemów jest bardzo szeroka, począwszy od tworzenia nazw, poprzez komentarze, funkcje, obiekty, klasy, testy jednostkowe i wiele innych. Praktycznie każdy element tworzonego kodu został przeanalizowany. Autor na przykładowych fragmentach kodu przestawia często popełniane błędy, prezentując nam bardziej profesjonalne rozwiązania, jednocześnie tłumacząc, czemu są one lepsze. Wszystko to przekazane w bardzo strawnej formie, nawet osoba niezbyt zaawansowana powinna bez trudu przyswoić przekazywaną wiedzę. Podsumowując – elementarz dla każdego programisty!

Jeśli ktoś dotychczas narzekał na zbyt małą ilość kodu w treści, to w drugiej części będzie w raju (pozostali będą w piekle:)). Otóż autor w tym fragmencie prezentuje sposoby czyszczenia i naprawy kodu. Mamy kilka sporych (listingi sięgające nawet kilku stron) przykładów niepoprawnego kodu i jesteśmy świadkami stopniowego refactoringu, aby wyjściowy kod spełniał wszelkie standardy. Ta część wymaga od nas zdecydowanie więcej skupienia, aby móc wyłapać wszelkie niuanse w prezentowanych listingach, ale naprawdę warto poświęcić więcej czasu na te rozdziały. Co do samego kodu, to w całej książce przykłady dotyczą języka Java, ale programiści innych języków obiektowych nie powinni mieć najmniejszych problemów z ich zrozumieniem.

Trzecia część książki jest czymś w stylu podsumowania dwóch wcześniejszych. W pojedynczym rozdziale zebrane i uporządkowane zostały sytuacje, które wymagały zmian w kodzie. Bardzo przydatny fragment, wspomagający usystematyzowanie i przyswojenie świeżo zdobytych informacji. Uzupełnieniem książki jest rozdział dotyczący współbieżności w Javie, wg mnie zbędny dodatek, nie do końca wpasowany w główną tematykę książki, a przyda się głównie dla koderów języka Java.

Podsumowując, „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” to lektura obowiązkowa dla profesjonalnych programistów. Kod jest wizytówką każdego kodera, dlatego stale musimy dbać o rozwój swoich umiejętności, a książka Roberta Martina jest świetną inwestycją w tym kierunku. Polecam!

Fragment opisywanej książki można pobrać tutaj.

Share Button

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *