Recenzja „AngularJS. Pierwsze kroki”

AngularJS jest nowoczesnym framework’iem języka JavaScript, który zdobywa coraz większą popularność wśród webdeveloperów. Jedną z dostępnych książek, ułatwiających wdrożenie w nową technologię, jest książka „AngularJS. Pierwsze Kroki”, której autorami są Dariusz Kalbarczyk oraz Arkadiusz Kalbarczyk.

AngularJS. Pierwsze kroki
Dariusz Kalbarczyk, Arkadiusz Kalbarczyk – „AngularJS. Pierwsze kroki”

 

„AngularJS. Pierwsze Kroki”, składa się z wielu krótkich rozdziałów, opisujących podstawowe funkcje framework’a AngularJS. Po standardowym wstępie, znajduje się wprowadzenie w modułową budowę aplikacji opartych na tym framework’u, oraz zależnościami między modułami. Dalej wchodzimy już w konkretne elementy Angular’a, takie jak dyrektywy, filtry, funkcje, oraz routing. Szczególnie dużo uwagi zostało poświęcone dyrektywom. Autorzy skrupulatnie podeszli do tej tematyki, opisując/wspominając o większości z nich (wraz z przykładami użycia), a także zaserwowali nam rozdział, jak tworzyć własne. Następne strony poświęcone zostały m.in animacjom, komunikacji z serwerem, obsłudze formularzy, dobrym praktykom, czy testom. Niestety, mam wrażenie, że te tematy zostały potraktowane po macoszemu, a szkoda, bo zasługują na więcej uwagi. Każdy z rozdziałów zakończony jest quizem, składającym się z kilku pytań, które odnoszą się do opisywanych treści .

Poszczególne opisy elementów framework’a AngularJS, są dokumentowane sporą ilością kodu, co jest dużym plusem, ale są to zazwyczaj bardzo proste przykłady. W niektórych przypadkach przydałoby się więcej praktycznych, bardziej zaawansowanych zastosowań opisywanych elementów. Brakuje mi również zebrania wszystkich przykładów w całość, aby móc spojrzeć szerzej spojrzeć na opisywaną platformę. Myślę, że dodatkowe rozdziały, bazujące na budowie konkretnej aplikacji, znacznie ułatwiłyby czytelnikom lepsze zrozumienie framework’a, a sama książka byłaby czymś więcej niż opisem AngularJS.

W takim razie, czy warto kupić i zapoznać się z pozycją „AngularJS. Pierwsze kroki”? Myślę, że tak, ale nie należy oczekiwać zbyt wiele. Lektura „AngularJS. Pierwsze kroki” nie sprawi, że będziemy w stanie tworzyć zaawansowane aplikacje, wykorzystujące Angular’a, ale może być ciekawym i pożytecznym uzupełnieniem dokumentacji, oraz wstępem do rozpoczęcia korzystania z platformy. Na niekorzyść książki przemawia dynamika rozwoju Angular’a – „AngularJS. Pierwsze kroki” bazuje bazuje na AngularJS w wersji 1.4. Niedługo będzie premiera nowej wersji (2.0) framework’a, przez co książka może mocno stracić na aktualności.

Darmowy fragment recenzowanej książki można pobrać tutaj.

Share Button

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *