Recenzja „Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów”

Programista powinien posiadać dwie podstawowe cechy: wiedzę oraz profesjonalizm. O ile ta pierwsza cecha wydaje się być oczywista i większość z programistów ją rozwija i pielęgnuje, o tyle o profesjonalizm jest już ciężej. O tym jak ważny jest w tym zawodzie i jak go osiągnąć, opowiada nam Robert C. Martin w swojej książce Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów.


Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów

Robert C. Martin – Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów

W książce  Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów możemy znaleźć informacje, czym jest profesjonalizm w programowaniu, w oparciu o wiele aspektów życia programisty. Począwszy od szacowania czasu, poprzez typową programistyczną pracę, współpracę w zespole, testowanie aplikacji, skończywszy na życiu po pracy. Autor sięga po przykłady, często z własnego życia, co zdecydowanie ułatwia zrozumienie poruszanych zagadnień. Szczególnie ciekawe są opowieści z początków prac pana Martina, ciekawie jest poczytać, jak wyglądało programowanie dekady temu:) Samego programowania i wskazówek dotyczących kodu, tutaj raczej nie znajdziemy. Może poza naciskiem na testy. Robert Martin zwraca bardzo dużą uwagę na testy pisanych aplikacji, popierając to licznymi przykładami. Całość napisana lekko i prosto, czyta się szybko i przyjemnie.

Dla kogo jest Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów? Wg mnie dla wszystkich w branży IT, Zarówno początkujących, jak i tych zaawansowanych, dla amatorów, oraz zawodowców, dla programistów, testerów, a także PM’ów. Książka nie jest długa, zainwestowany w nią czas zwróci się z nawiązką, gdy uświadomimy sobie jakie błędy popełniamy i spróbujemy je wyeliminować. Tym sposobem, możemy ze zwykłego „klepacza kodu”, stać się w pełni profesjonalnym programistą. Oczywiście nie musimy się ze wszystkimi rzeczami zgadzać z Robertem Martinem, jednak z większością argumentów autora ciężko polemizować, bo nie da się nic im zarzucić.

Znalazłem jedną wadę tej książki, Otóż odniosłem wrażenie, że końcowa część książki została napisana „na szybko”. O ile w pierwszej połowie książki przykładów jest co niemiara, są one bardzo szczegółowe, o tyle końcowe rozdziały mogłyby być bardziej rozbudowane, jakby autor po prostu nie zdążył ich rozbudować. Ale być może jest to tylko moje subiektywne odczucie.

Podsumowując książka Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów autorstwa Roberta C. Martina, jest pozycją niezbędną dla każdego programisty. Polecam, stańmy się profesjonalnymi programistami!

Darmowy fragment recenzowanej książki możecie pobrać tutaj

Share Button

1 Comment

  1. Grzegorz30

    Przydatna książka, polecam każdemu programiście.

    Reply

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *