Recenzja „Niezawodne zasady web designu. Projektowanie spektakularnych witryn internetowych”

Zaprojektowanie nowoczesnej strony internetowej, która będzie się wyróżniać spośród tysięcy innych, jest trudnym i skomplikowanym zadaniem, czego być może nie widać na pierwszy rzut oka. Przygotowanie pomysłu, wybranie układu strony, dobór kolorów i czcionek, oraz wszystkie te drobne rzeczy, które sprawią, że użytkownik internetu zatrzyma się dłużej na naszej stronie (i do niej wróci), wydają się zależeć tylko od fantazji i doświadczenia projektanta, ale to nie do końca prawda. Otóż wszystkimi tymi aspektami rządzą pewne prawa, kto je pozna i wdroży do swoich prac, będzie w stanie stworzyć niesamowite strony, w czym pomoże nam Jason Beaird w swojej książce Niezawodne zasady web designu. Projektowanie spektakularnych witryn internetowych.


Niezawodne zasady web designu. Projektowanie spektakularnych witryn internetowych

Jason Beaird – Niezawodne zasady web designu. Projektowanie spektakularnych witryn internetowych

 

Książka Niezawodne zasady web designu. Projektowanie spektakularnych witryn internetowych jest kompletnym przewodnikiem projektowania strony internetowej., Jason Beaird na początku uświadamia nam, jak ważny jest pomysł na projekt graficzny, następnie wprowadza nas w zagadnienia związane z układem strony. Mając wiedzę z kompozycji, dobieramy kolory, wybieramy fonty, znajdujemy obrazy i książka się kończy. Za szybko? Trochę tak, ale najpierw coś o zaletach…

Każde z zagadnień opisane jest dość szczegółowo, łącznie ze swietnymi przykładami, które pozwolą nam dobrze zrozumieć problematykę tematu. Książka napisana jest przystępnym językiem, nawet osoba spoza branży / początkująca, bez trudu się w tym wszystkim połapie. Dla mnie największym plusem jest pokazane praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy. Przykłady: w rozdziale dotyczących kolorów, są zaprezentowane narzędzia automatyzujące dobór barw,  w rozdziale o obrazach są podane konkretne linki do stron, gdzie można szukać obrazów itp. W niektórych książkach moglibyśmy znaleźć zdanie w stylu „obrazy do umieszczenia na stronie internetowej można znaleźć w internecie”, a Jason Beaird podał linki do konkretnych stock’ów, wraz z opisem. Świetne podejście, oszczędzające czasu czytelnikowi, oraz ułatwiające mu wejście w świat web designu.

Niezawodne zasady web designu. Projektowanie spektakularnych witryn internetowych jest kompletną kopalnią wiedzy na temat projektowania stron, ale odczuwam pewien niedosyt. Książka się za szybko kończy! Ponad 200 stron, które bardzo fajnie i szybko się czyta, to trochę mało. Marzy mi się na koniec jeszcze jeden rozdział, w którym zaprezentowane byłyby kompletne przykłady projektowania stron od A do Z z różnych tematykach. W końcu to przykłady najbardziej rozwijają i pobudzają kreatywność. Ale i bez tego jest bardzo dobrze:)

 

Podsumowując, Niezawodne zasady web designu. Projektowanie spektakularnych witryn internetowych Jasona Beairda jest pozycją niezbędna dla projektantów stron internetowych. Elementarna wiedza + praktyczne przykłady zawarte w książce sprawią, że web design nie będzie dla nas żadną tajemnicą. Osoby spoza branży również mogą zapoznać się z recenzowaną pozycją, w końcu dobrze wiedzieć, czemu dane strony wyglądają tak, a nie inaczej:)

 

Dla zapoznania z książką, fragment książki można pobrać tutaj

Share Button

2 Comments

  1. Mika27

    Ciekawa książka, znakomicie opisane podstawy. Mi się najbardziej podobał rozdział o psychologii koloru.

    Reply
  2. Daniel

    Brawo. Gratulacje dla autora

    Reply

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *