Recenzja „Single Page Web Applications. Programowanie aplikacji internetowych z JavaScript”

Coraz większa popularność JavaScript’u, spowodowała rewolucję w tworzeniu stron internetowych. JS nie dość, że wyparł konkurencyjne platformy (flash, aplety java), to poprzez nieustanny rozwój minimalizuje swoje wady, stając się nieodzowną częścią internetu. Dotychczas zdecydowana większość stron używa/używała już tej technologii (głównie w formie poprawy wizualizacji treści, efekty przyciągające uwagę użytkowników etc.), ale zastosowania te były tylko uzupełnieniem dostarczanej treści. Michael Makowski, oraz Josh Powell, w swojej książce Single Page Web Applications. Programowanie aplikacji internetowych z JavaScript pokazują, jak stworzyć nowoczesną, aplikację internetową, która w całości opiera się na JS’ie, dodatkowo uruchamia się na serwerze korzystającym z tej technologii (node.js). Czy takie rozwiązanie ma sens? Jak najbardziej tak, a autorzy bardzo dobrze to uzasadnią, budując z czytelnikiem przykładową aplikację.

Single Page Web Applications. Programowanie aplikacji internetowych z JavaScriptMichael Mikowski, Josh Powell
Single Page Web Applications. Programowanie aplikacji internetowych z JavaScript

 

Zacznijmy jednak od początku… Autorzy zaczynają od wyjaśnienia nam, czym charakteryzuje się jednostronicowa aplikacja internetowa. Prezentują zalety takiego rozwiązania, architekturę, po czym przechodzą do JavaScript’u. Na kilkudziesięciu stronach przedstawiają zaawansowane zagadnienia tego języka (np. prototypowanie, zasięg zmiennych, domknięcia), których będą nam niezbędne, do zrozumienia wzorca modułu, wg którego będziemy budować aplikację. Zagadnienia te są świetnie wytłumaczone, poparte dużą ilością kodu, dobrze przygotowują czytelnika do kolejnych rozdziałów. Natomiast jeśli nie znamy podstaw JavaScript’u, to nie ma sensu czytać dalej, bo będzie „magia”:) Książka Single Page Web Applications. Programowanie aplikacji internetowych z JavaScript adresowana jest do osób, które już miały do czynienia z JS’em, jQuery – autorzy zakładają podstawową wiedzę czytelnika w tych dziedzinach. W przypadku braku znajomości tematu, trzeba się dokształcić i dopiero wtedy można przystąpić do dalszej lektury.

Po wyjaśnieniu, w jaki sposób będziemy pisać kod, panowie Mikowski i Powell w kolejnych rozdziałach opisują nam proces tworzenia jednostronicowej aplikacji na przykładzie czatu. Rozpoczynamy od modułu powłoki, gdzie znajduje się główna logika działania aplikacji, poprzez dodawanie kolejnych funkcji, warstwy modelu, aż do ostatnich szlifów aplikacji, krok po kroku jesteśmy prowadzeni za rękę, dostając efekt w postaci czata. Co ważne, autorzy cierpliwie i skrupulatnie tłumaczą, co w danym momencie się dzieje, dokumentując swoje poczynania dużą ilością kodu, który jest bardzo dokładnie opisany. Dzięki temu, nie powinno nam nic umknąć i nie zgubimy się w trakcie pisania kolejnych modułów.

Chciałbym zwrócić uwagę na kod w recenzowanej książce. Prezentowane listingi są na wysokim poziomie. Kod wykorzystuje nowoczesną architekturę, zawiera wiele ciekawych rozwiązań, oraz pisany jest zgodnie z dobrymi standardami programowania. Wszystko to cechuje dobrych i doświadczonych programistów, jakimi niewątpliwie są panowie Michael i Josh. Widać, że w pełni poznali i okiełznali JS’a, przekazując nam bezcenną wiedzę i rozwiązania (np. programowanie modułowe), które z powodzeniem możemy wykorzystywać nie tylko w przypadku jednostronicowych aplikacji internetowych. Wg mnie jest to największa zaleta Single Page Web Applications. Programowanie aplikacji internetowych z JavaScript .

Po stworzeniu kodu strony czata po stronie klienta, przyszła pora na napisanie back-endu po stronie serwera. Autorzy wybrali rozwiązanie, oparte na Node.js, dzięki czemu wciąż pozostajemy przy JS’ie. Po wstępie o instalacji Node.js, instalowaniu dodatkowych modułów do niego, przystępujemy do tworzenia back-endu do aplikacji. Do tego celu wykorzystana została nierelacyjna baza danych MongoDB. Dlaczego wybór padł na tę bazę, zostało dokładnie wytłumaczone, najważniejsze dla nas jest to, że opis Node.js czy MongoDB, a także poziom kodu, wciąż stoi na wysokim poziomie, a dodatkowe jest to wszystko przejrzyste i lekkostrawne dla czytelnika. Nawet nie mając do czynienia wcześniej z Node.js, czy MongoDB, dzięki autorom, jesteśmy w stanie szybko opanować podstawy tych technologii. Z każdym rozdziałem mamy coraz bardziej kompletną aplikację, a po jej skończeniu, możemy przeczytać o jej przygotowaniu do uruchomienia w środowisku produkcyjnym.

Na samym końcu książki, znalazły się dwa dodatki. Pierwszy z nich opisuje standardy kodowania JavaScript. Kod znajdujący się na listingach w książce, spełnia opisywane wymagania, a tutaj mamy dodatkowy opis, świetna sprawa dla programistów (zwłaszcza mniej doświadczonych) JS (i nie tylko). Drugi dodatek został poświęcony testowaniu stworzonej aplikacji czatu, przy pomocy nodeunit – przydatne uzupełnienie zdobytej wiedzy.

Podsumowując, książka Single Page Web Applications. Programowanie aplikacji internetowych z JavaScript jest znakomitą pozycją dla programistów stron WWW. Wszystko wskazuje na to, że jednostronicowe aplikacje internetowe, będą coraz bardziej popularne, a recenzowana pozycja jest świetnym sposobem na wdrożenie się w ten temat. Bardzo dobra pozycja dla osób znających JavaScript, wykorzystując doświadczenie autorów, można znacząco poprawić jakość swojego kodu, do czego zachęcam. Mimo niezbyt niskiej ceny, uważam, że książka jest warta zakupu. Darmowy fragment recenzowanej książki można pobrać tutaj.

Share Button

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *