Recenzja „Tworzenie gier na platformę Android 4”

Android jest obecnie najpopularniejszym (badania z kwietnia 2015 r.) systemem mobilnym na rynku. Rozwój technologiczny sprawił, że nasze smartfony mają ciągle rosnącą moc obliczeniową, ciesząc użytkowników coraz bardziej zaawansowanymi aplikacjami. Wykorzystując te fakty, deweloperzy zalewają sklep z aplikacjami tysiącami nowych gier. Dlaczego mielibyśmy do nich nie dołączyć? Gry na androida są mniej zaawansowane, więc nawet nie mając dużego zespołu, można zdobyć popularność i fortunę (przykład gry flappy bird). Czy stworzenie gier na androida jest trudne? J. F. DiMarzio,w książce Tworzenie gier na platformę Android 4 udowadnia nam, że niekoniecznie. Recenzja książki znajduje się poniżej.


Tworzenie gier na platformę Android 4J. F. DiMarzio – Tworzenie gier na platformę Android 4

 

Tworzenie gier na platformę Android 4 składa się z dwóch części. Pierwsza z nich (zajmująca ok 80% książki), dotyczy kompleksowego tworzenia przykładowej gry 2D. Kompleksowego – to dobre słowo, bo pan DiMarzio bardzo skrupulatnie podszedł do tego zadania. Po krótkim wstępie, wprowadza czytelnika w narzędzia, przy pomocy których będziemy tworzyć prostą strzelankę 2D, Następnie przechodzi już do typowej pracy programistycznej. Razem z autorem, programujemy kolejne elementy tworzonej aplikacji (menu aplikacji, środowisko gracza, postać gracz, wrogowie, których z czasem wyposażymy w sztuczną inteligencję itp.). Wszystko to dokładnie opisane, poparte konkretnym i działającym kodem. Pod koniec autor opisuje, w jaki sposób możemy opublikować stworzoną grę w sklepie. Druga część książki, jest wprowadzeniem do tworzenia gry 3D i stanowi raczej prezentację różnic w projektowaniu aplikacji 2D i 3D w opisywanej technologii. Można traktować te rozdziały jako dodatek, autor skupił się głównie na grze 2D.

Skoro już jesteśmy przy technologii, to DiMarzio do tworzenia prezentowanych gier wybrał OpenGL ES. Więcej o samej technologii można przeczytać w internecie (np. tutaj), w dużym skrócie jest to OpenGL dostosowany do urządzeń mobilnych. W książce opisywany jest OpenGL ES w wersji 1, obecnie niektóre smartfony obsługują już wersję oznaczoną numerem 3, a więc pozycja zdążyła się już trochę zdezaktualizować. Ale taki już urok technologii mobilnych, rozwijają się w szaleńczym tempie. Nie ma się co tym przejmować, jeśli chcemy się nauczyć robienia gry w OpenGL, starsza wersja bibliotek nie powinno nam w tym przeszkodzić. Poza tym, tworząc grę w starszym środowisku, mamy możliwość trafienia do budżetowych telefonów, a nie tylko do topowych modeli, kosztujących krocie.

Co do samej książki, mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest konkretna i zawiera bardzo dużo kodu. Autor dokładnie i szczegółowo stara się wyjaśnić różne niuanse OpenGL’a. Jednak sam temat jest dość zaawansowany, nie będąc mistrzem Javy i mając tylko podstawowe pojęcie o OpenGL’u, w pewnych momentach czułem się zagubiony. Na szczęście przykłady są na tyle szczegółowe, że koniec końców udało się ominąć ewentualne przeszkody. Nie wiem, czy programista nie mający wcześniej styczności z OpenGL’em, na podstawie tylko tej książki, zrozumie i polubi to środowisko, ale chyba osoba początkująca nie jest głównym targetem tej pozycji.

Podsumowując, jeśli jesteś programistą, chciałbyś tworzyć mobilne gry 2D w technologii OpenGL, a znasz już podstawy tego środowiska, to książka  Tworzenie gier na platformę Android 4 jest dla Ciebie stworzona. Dzięki niej powiększysz swoją wiedzę, rozwiniesz umiejętności i być może podbijesz rynek swoją grą:)  Im mniejszy poziom programistycznego zaawansowania, tym książka cięższa w odbiorze. Osoby w ogóle nie mające nic wspólnego z Javą, raczej się nic nie nauczą, bo zostaną rzucone od razu na głęboką wodę. Ale to nie do nich autor adresuje recenzowaną książkę.

Aby zapoznać się z tematem, fragment książki Tworzenie gier na platformę Android 4 można pobrać tutaj

 

Share Button

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *