Recenzja „Ubuntu Serwer. Oficjalny podręcznik. Wydanie II”

Ubuntu jest jedną z najbardziej popularnych dystrybucji systemu Linux dla użytkowników domowych. Ale nie tylko. Dzięki wersji Ubuntu Serwer, zdobywa coraz większą popularność wśród administratorów, którzy coraz śmielej instalują ten system na swoich serwerach. Dzięki książce „Ubuntu Serwer. Oficjalny podręcznik. Wydanie II”, której autorami są Kyle Rankin oraz Benjamin Mako Hill, nie tylko zainstalujemy Ubuntu Server i uruchomimy na nim najpopularniejsze usługi sieciowe, ale również staniemy się pełnoprawnymi administratorami tego systemu. A więc do dzieła!

 

Ubuntu Serwer. Oficjalny podręcznik. Wydanie IIKyle Rankin, Benjamin Mako Hill – „Ubuntu Serwer. Oficjalny podręcznik. Wydanie II”

 

Pierwsze rozdziały „Ubuntu Serwer. Oficjalny podręcznik. Wydanie II” zostały poświęcone na instalację Ubuntu Server i podstawowe zapoznanie się z systemem. Następnie autorzy opisują pakiety w Ubuntu, sposoby instalacji aplikacji, dzięki czemu przygotujemy się do kolejnych rozdziałów, w których znajdziemy m.in. instalację serwerów najpopularniejszych usług sieciowych. Bardzo ciekawy i mega pożyteczny fragment, dzięki niemu błyskawicznie skonfigurujemy m.in serwery DNS, WWW, pocztę, czy też bazy danych. Wszystko to zostało przedstawione w dość prosty i przejrzysty sposób, nie powinniśmy mieć problemów z powtórzeniem prezentowanych operacji. Mimo zaprezentowania wielu popularnych serwerów, brakuje mi opisu kilku aplikacji, np Nginx jako alternatywa dla Apache. Ale w sumie to co zostało opisane, stanowi solidną podstawę dla początkującego administratora.

Mając już skonfigurowane usługi, autorzy przechodzą do tematów, które każdy zainteresowany administrowaniem Ubuntu Server musi poznać. Są to bezpieczeństwo, kopia zapasowa, oraz monitorowanie. O ile do wcześniejszych rozdziałów, znajdziemy tony informacji w internecie, to w przypadku tych tematów, o rzetelne źródło wiedzy może być już trudniej, zwłaszcza po polsku. Interesujące rozdziały. Kolejna część książki „Ubuntu Serwer. Oficjalny podręcznik. Wydanie II” dotyczy tematu wirtualizacji, a następnie, w końcowych rozdziałach, autorzy zaserwowali nam mnóstwo przydatnych porad i informacji związanych z administrowaniem, m.in. jak sobie poradzić w przypadku konkretnych awarii. Te fragmenty mogą zainteresować nawet zaawansowanych administratorów. Książkę kończy krótki zbiór wskazówek i sztuczek – ciekawy dodatek mogący zachęcić czytelników do dalszej eksploracji systemu Ubuntu Server.

Podsumowując, „Ubuntu Serwer. Oficjalny podręcznik. Wydanie II” jest ciekawą pozycją dla początkujących administratorów. Dzięki tej książce zapoznamy się z systemem Ubuntu Serwer, oraz zdobędziemy początkową wiedzę umożliwiającą skonfigurowanie i podstawowe administrowanie systemem. Zaawansowani administratorzy, mimo że przez większość książki będą się nudzić, również mogą skorzystać z doświadczenia autorów i być może znajdą coś dla siebie. Fragment opisywanej książki można znaleźć tutaj.

Share Button

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *