Recenzja „WordPress. 50 genialnych wtyczek. Kurs video”

Grupa Helion niedawno uruchomiła serwis http://videopoint.pl/, gdzie możemy znaleźć wiele ciekawych kursów video z różnych dziedzin IT. Z racji tego, że ich przygotowaniem zajmują się specjaliści, a wszystko firmuje największy wydawca książek informatycznych w Polsce, możemy się spodziewać nie tylko w pełni profesjonalnych filmów, ale także wysokiego poziomu przekazywanej wiedzy. Na początek zaciekawił mnie kurs dotyczący pluginów do WordPress’a „WordPress. 50 genialnych wtyczek. Kurs video”, którego autorem jest Leszek Pomianowski.

 

WordPress. 50 genialnych wtyczek. Kurs video„WordPress. 50 genialnych wtyczek. Kurs video”

„WordPress. 50 genialnych wtyczek. Kurs video” składa się z 50 krótkich (kilkuminutowych) części – po jednym filmie dla każdej z prezentowanych wtyczek. Na początek każdego z nich, lektor w kilku słowach opisuje przeznaczenie pluginu, po czym pokazuje, w jaki sposób można zainstalować i uruchomić wtyczkę. Schemat ten dotyczy każdego video, a że instalacja za każdym razem przebiega praktycznie tak samo, po którymś kolejnym filmie automatycznie przewijamy ten fragment. Po procesie instalacji oglądamy w jaki sposób należy aktywować omawianą wtyczkę i jak ją skonfigurować. Trzeba przyznać, że autor bardzo szczegółowo podszedł do tematu, za co należą mu się duże brawa. Mamy omówione większość opcji konfiguracyjnych dla każdego pluginu, a także widzimy przykładowe ustawienia i na sam koniec efekty działania tak ustawionej wtyczki. Nawet początkujący użytkownik WordPress’a (a do takich właściwie kierowany jest kurs) nie powinien mieć żadnych problemów z powtórzeniem operacji, gdyż cały czas jest prowadzony „za rękę”. Od strony technicznej wszystko jest ok, lektor jest wyraźny, video czytelne. Drobnym utrudnieniem jest fakt, że poszczególne filmy posiadają minimalne różnice w poziomie głośności, ale to tylko czepianie się na siłę, bo te różnice są naprawdę niewielkie.

Zakres omawianych wtyczek jest dość szeroki. Pełna lista dostępna jest tutaj, w dużym skrócie w kursie otrzymujemy tutoriale do wtyczek społecznościowych, anty-spamowych, zwiększających funkcjonalność WP i wiele, wiele innych. Wszystkie prezentowane pluginy charakteryzują się dużą popularnością, a część z nich po prostu trzeba znać i mieć. Osoby korzystające z WordPress’a dłuższy czas, mogą mieć jednak problem ze znalezieniem w kursie wtyczki, której nie znają. Mam nadzieję na kolejną część kursu, w którym zaprezentowane zostaną bardziej niszowe, ale równie funkcjonalne wtyczki.

Podsumowując, jeśli zaczynasz swoją przygodę z WordPress’em, to „WordPress. 50 genialnych wtyczek. Kurs video” jest dla Ciebie idealny. Dzięki niemu poznasz świetne i mega funkcjonalne wtyczki, dzięki którym znacząco zwiększysz możliwości swojej strony internetowej. Jeśli znasz i korzystasz z najbardziej popularnego CMS’a dłuższy czas, to prawdopodobnie w czasie oglądania kursu będziesz się nudził.

 

 

Share Button

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *